Mešani pevski zbor

Mešani zbor Župnije Šturje je prijateljska, radostna skupnost, ki združuje ljudi z veseljem do petja in glasbe ter tako uresničuje vodilo o razvijanju talentov. Ker je oznanjevalna moč glasbe zelo velika, poglobljeno posreduje z njej lastno govorico evangeljsko sporočilo veselega upanja. Mešani zbor prepeva vsako nedeljo pri sv. maši za župnijo ter pri vseh cerkvenih praznikih in slovesnostih. V slovo zapoje na pogrebih, za srečo na porokah, v zahvalo pri obletnicah, izvaja tematske koncerte kot so božični, postni koncert, koncert »skozi cerkveno leto«, ipd. Obvlada širok repertoar sakralnih skladb in več kot dvajset maš. Programsko sledi tradicionalnim skladbam, poseže pa tudi po novih in mnoge krstno izvede. Večkrat je prepeval izven domače župnije, tudi v tujini. Del repertoarja je zbor »zapisal« na treh zgoščenkah. Na leto sodeluje pri 110 dogodkih in javno zapoje okrog 900 skladb. V zboru je enainštirideset pevk in pevcev, pojejo pod vodstvom Marinke Šuštar, orgle pa igra Matej Marc.

DOGODKI

RADIJSKI PRENOS SV. MAŠE

Mešani zbor je v nedeljo, 9. julija, prepeval pri prenosu sv. maše. Zapel je, vključno s stavki Troštove Petnajste maše trinajst skladb. Prenos je pripravil Program ARS, Radio Ljubljana, predvajal pa tudi Radio Ognjišče. Posnetek je trajni »dokument« zbora. Najdemo ga v Audio arhivu Radia Ognjišče pod rubriko Sveta maša ali na Radiu ARS na tej povezavi.

Iz preteklosti sta v Audio arhivu Rada Ognjišče še dva taka zapisa, sv. maša na Sv. Gori, 25. 6. 2017 in sv. maša na binkošti, 11. 5. 2008.

TRISTOLETNICA KRONANJA SVETOGORSKE PODOBE

Na velikem praznovanju na Sv. Gori ob tristoletnici kronanja svetogorske podobe so v nedeljo, 25. junija 2017, sodelovali tudi šturski pevci. Združena mešana zbora naše župnije in Župnije Col, vodi ga Martina Peljhan, sta se od velike noči pripravljala na izvedbo Svetogorske maše, ki jo je za to obletnico napisal skladatelj Jože Trošt.

Besedilo Rože Gantar in Ivana Pojavnika pripoveduje zgodbo o prikazanju Marije deklici Urški, o zaupanju ljudi v Marijino pomoč skozi zgodovino, o trikratnem begunstvu Marijine podobe in o problemih današnjega časa, za katere rešitev se s prošnjami zatekamo k njej. Pripoved zgodbe je skladatelj zaupal solistu, doživeto jo je zapel baritonist Marko Kete, zboru pa je namenil mašne stavke in del, ki poudarja zvestobo veri in domovini. Orgelski part je odlično odigrala Ana Trošt, barvitost zvoka je dopolnil Trobilni kvintet Contrast, dirigirala je Marinka Šuštar. Mogočna skladba je zazvenela v vsej lepoti, združila je sedemdest ljudi, ki so z učenjem in izvedbo skladbe darovali znanje in mnogo ur prostega časa za ta pomemben dogodek.

Na začetku slovesnosti je prvič zazvenel tudi Preludij na temo pesmi Spet kliče nas venčani maj za orgle in trobilni kvintet skladatelja Jožeta Trošta, ki ga je za praznovanje napisal po naročilu svetogorskega gvardjana. Slovesnost je ob somaševanju številnih duhovnikov in škofa dr. Jurija Bizjaka vodil apostolski nuncij nj. eksc. msgr. dr. Juliusz Janusz. Znane Marijine pesmi, ki so donele v izvedbi vseh prisotnih, so ustvarile občutek domačnosti in navdušenja.

Pomembnost dogodka in pomen Sv. Gore za naše kraje je poudarila tudi prisotnost občinskega vodstva Nove Gorice in Krajevne skupnosti Solkan ter krajevnih in cerkvenih predstavnikov iz Hrvatske in Italije.

ZLATA MAŠA IN ŠAGRA

Letos je bilo na praznik farnega zavetnika sv. Jurija zelo slovesno. Združili smo dve praznovanji, šagro in zlato mašo.
Domačin, duhovnik g. Niko Štrancar je pri slovesni sv. maši obhajal petdesetletnico duhovniškega poklica. Somaševali so vsi duhovniki rojaki iz naše župnije. Mešani zbor je sodelovali pri dveh sv. mašah, dopoldanski in zlati, popoldanski. Za pevce je bil praznični dan kar velik pevski zalogaj, saj so zapeli kar 38 predvsem umetnih zborovskih skladb, kar je zahtevalo dobro pevsko kondicijo. Moški del zbora pa je prepeval tudi na prijateljskem druženju po slovesnosti.

Šturski mešani zbor je 2. aprila 2017 prepeval na kulturni prireditvi v konkatedrali Kristusa Odrešenika v Novi Gorici.
Letos je 80 letnica nasilne smrti skladatelja Lojzeta Bratuža, ki so ga zaradi njegove zvestobe slovenskemu jeziku in narodu umorili fašisti. Na slovenskih, še posebej pa primorskih korih je njegova glasba še danes zelo prisotna. Mnoge skladbe je uglasbil na besedila Filipa Terčelja.
Trije združeni zbori in članica gledališča iz Teharij so se poklonili njegovemu spominu.
Prireditve so se udeležili tudi nekateri skladateljevi sorodniki, med njimi skladateljeva hči, gospa Lojzka Bratuž.

MePZ župnije Šturje v Ljubljani

V nedeljo, 15. januarja, je zbor pel v frančiškanski cerkvi na Tromostovju v Ljubljani. Hrvaška katoliška misija je zbor povabila na zaključni dogodek 29. hrvaških božičnih dnevov, ki so se končali s sv. mašo in koncertom šturskega zbora. Maševala sta vojaški ordinarij v Bosni, msgr. dr. Tomo Vukšić in msgr. dr. Franc Šuštar, ljubljanski pomožni škof.

Ker je še božični čas, je zbor pri sv. maši pel Pastoralno mašo Jožeta Trošta, slovenske umetne božične pesmi ter dve hrvaški božični ljudski. Na orgle je igral Gregor Klančič. Po sv. maši je bil še koncert. Zaključil se je z dvema hrvaškima pesmima ter obvezno Sveto nočjo. Pri petju zadnjih dveh pesmi so se pridružili tudi poslušalci, kar je dalo koncertu poseben praznični pečat.

Zbor je prejel mnoge zahvale, ker je izvajal štiri hrvaške božične pesmi in tako prisotnim prinesel domačnost in budil spomine.

Po koncertu so pevci pred Prešernovim spomenikom z dvema domoljubnima pesmima zaključili z glasbo bogato nedeljo.

Posnetki: Jože Trošt – Pastoralna maša: Gospod usmili se… Slava… Svet… Jagnje Božje…