Kulturni praznik med zamejskimi Slovenci v Števerjanu

23. 2. 2018 je Slovensko katoliško prosvetno društvo Frančišek Borgia Sedej iz Števerjana pripravilo pevski večer v počastitev slovenskega kulturnega praznika, posvečen predstavitvi zbirke uglasbenih Terčeljevih pesmi z naslovom Vaš Terčelj. Praznični večer sta oblikovala dva mešana pevska zbora; zamejski Frančišek B. Sedej iz Števerjana in župnijski iz Šturij. Slišali smo Terčeljeva besedila v bogoslužnih in Marijinih pesmih. Marko Tavčar, glavni urednik Goriške Mohorjeve družbe, je v predstavitvi Terčeljevega življenja in zbirke Vaš Terčelj poudaril njegovo veličino. Kulturni dogodek je imenoval poklon Terčelju in vsem njegovim sodobnikom, ki so v času fašizma ohranjali versko in kulturno identiteto Slovencev na Primorskem. V sklepu nagovora smo slišali Terčeljeve besede v odlomku o društvenem življenju iz leta 1923, ki spodbujajo tudi nas, da skrbimo za kulturno in versko omiko našega naroda v zamejstvu ali domovini. Na koncu je zadonela Terčeljeva Najvišji, vsemogočni Bog v skupni izvedbi obeh nastopajočih zborov, ki sta ju vodila zborovodji Marinka Šuštar in Patric Quaggiato.