Sveta gora-medžupnijsko romanje

Pri uvodu v mašo je bilo povedano: “Sredi grozot druge svetovne vojne se je Ajdovščina posvetila Marijinemu Brezmadežnemu Srcu s prošnjo, naj varuje ljudi duhovnih in telesnih nesreč. Na jutrišnji dan leta 1943 je v Ajdovščino prišla Marijina Svetogorska podoba. Ljudje so jo sprejeli zelo slovesno. Dan pozneje so Nemci Ajdovščino bombardirali. Verjamemo, da tudi po Marijini zaslugi ni bilo velikih vojnih posledic. Skupno romanje obeh župnij opravljamo v znak zahvale Mariji za nekdanje varstvo in s prošnjo, da nas varuje tudi v bodoče in ohranja mir. K daritvi pristopimo skesano in ponižno.”
Pri maši so sodelovali domači duhovniki, pridigal je p. Benedikt, prepeval pa je združen cerkveni zbor iz obeh župnij.
Po maši in petih litanijah Matere Božje, so šturske gospodinje pripravile še dobrote, ob katerih smo se mogli ustaviti in poklepetati z znanimi in manj znanimi farani. Hvala vsem, ki ste se potrudili in sodelovali.